fbpx
Czy tatuaż jest przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego?

Czy tatuaż jest przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego?

Barwniki wykorzystywane do produkcji tuszów do tatuażu często zawierają metale takie jak żelazo lub nikiel, przez co można zakładać, że poddane działaniu silnego pola magnetycznego mogłyby stanowić przeszkodę w wykonaniu tego konkretnego badania. Szacuje się, że w Europie około 15-20% populacji posiada przynajmniej jeden tatuaż. Niektóre z tych osób stają niestety przed dylematem, czy mogą poddać się badaniu MRI?

Działanie pola magnetycznego, a tatuaż

Wiele się słyszy o tym, że tatuaże poddane działaniu silnego pola magnetycznego mogą wywołać oparzenia i poważne uszkodzenie skóry. Faktem jest, że niektóre tusze zawierają w składzie drobinki metali ciężkich. W 2017 roku w czarnych tuszach odnotowano zawartość rtęci i chromu, w tuszu białym kadmu, ołowiu i cynku, natomiast w zielonym arsenu.

Od czego zależy zawartość metali ciężkich w tuszach?

Zawartość metali ciężkich w tuszach uzależniona jest od koloru i producenta produktu. Warto pamiętać, że w bieżącym roku został podjęty bardzo poważny krok w stronę modernizacji składów barwników i tego, jakie pigmenty będą znajdować się w skórze.

Mimo to jest i wbrew pozorom było ich tak niewiele, że nie stanowią one przeszkody w wykonaniu obrazowania rezonansem magnetycznym i nie są w stanie spowodować trwałego uszkodzenia skóry. Jednak niewielki odsetek osób posiadających tatuaże skarżyło się na uczucie łaskotania, mrowienia lub jak to opisują „ciągnięcia” skóry. Odczucia te spowodowane są powstawaniem niewielkich ładunków elektrycznych wzbudzonych polem magnetycznym urządzenia. W niezwykle rzadkich przypadkach „łaskotanie” może być na tyle uciążliwe, że doprowadza pacjenta do konieczności przerwania badania.

O czym pamiętać podczas wykonywania badania?

Szczególną ostrożność należy zachować u osób posiadających świeży tatuaż, wykonany w przeciągu ostatnich 6 tygodni. W tych przypadkach należy zastanowić się nad przełożeniem badania do momentu całkowitego wygojenia się tatuażu.

Dodatkowo podczas wykonywania badania należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z tatuażem ze ścianą wewnętrzną urządzenia. Można w tym celu założyć grubsze ubranie lub rozważyć obłożenie okolic tatuażu dostępnymi materiałami ochronnymi w sali zabiegowej.

Podsumowując, korzyści z obrazowania wykonanego metodą rezonansu magnetycznego znacznie przewyższają ryzyko wystąpienia niewielkiego dyskomfortu. Warto jednak przed badaniem skonsultować się lekarzem lub poinformować technika o tatuażach i obawach związanych z wykonaniem rezonansu.