fbpx
Jak dbać o świeżo wykonany tatuaż?

Jak dbać o świeżo wykonany tatuaż?

Wiele osób, które decydują się na zrobienie tatuażu, nie wie, jak zadbać o niego po opuszczeniu studia. Prawidłowa pielęgnacja jest w okresie gojenia niezwykle istotna. To właśnie od niej zależy, jak dobrze będzie wyglądała wymarzona „dziara” w przyszłości. Zawsze należy pamiętać, że świeży tatuaż to niewielkie rany, które w trakcie gojenia zmienią się w drobne strupki, a dopiero potem w piękny wzór na ciele. Do tego czasu należy jednak zadbać o ich czystość i odpowiednio je pielęgnować. Jak to robić?

Folia a tzw. druga skóra

Sposób pielęgnacji świeżo zrobionego tatuażu zależy od tego, jak tatuator zabezpieczył swoje dzieło. Możliwości są dwie: mógł przykryć je folią spożywczą lub zastosować tzw. drugą skórę, czyli specjalny opatrunek.

  • Folia

Jeśli tatuator użył folii, po około 3 godzinach od wyjścia z salonu tatuażu powinno się ją zdjąć. Następnie należy delikatnie przemyć tatuaż letnią wodą i szarym mydłem, by usunąć pozostałą krew, osocze i wazelinę. Kolejnym krokiem jest delikatne osuszenie skóry, np. przy pomocy papierowego ręcznika. W celu przyspieszenia gojenia, miejsce tatuażu powinno się posmarować specjalną maścią (np. Bepanthen), którą możemy kupić w każdej aptece. Co kilka godzin tatuaż należy ponownie przemyć i posmarować, aby nie dopuścić do wysuszenia skóry. Jeśli planujemy jakieś prace, przy których może dojść do zanieczyszczenia skóry w miejscu tatuażu, przed ich rozpoczęciem zabezpieczmy go folią spożywczą (jednak nie na dłużej niż 2 dni).

  • Druga skóra

W przypadku, gdy tatuator użył drugiej skóry, pielęgnacja jest nieco prostsza. Druga skóra to opatrunek wodoodporny, który utrzymuje się na prawdziwej skórze nawet do 3 dni. Ma on własną warstwę maści gojącej, dzięki czemu właściciel tatuażu musi zacząć pielęgnować swoją „dziarę” dopiero gdy opatrunek odklei się, lub po wspomnianych 3 dniach od wyjścia ze studia tatuażu. Sama pielęgnacja wygląda podobnie. Miejsce tatuażu należy przemyć letnią wodą i szarym mydłem, delikatnie osuszyć i posmarować maścią (np. Neba). Czynności te powinno się powtarzać co kilka godzin.

O czym należy pamiętać?

Proces gojenia się tatuażu trwa około miesiąca. W tym czasie należy szczególnie dbać o jego czystość. Gdy zaczną pojawiać się schodzący naskórek i pierwsze strupy, nie ma się czym przejmować – to naturalny proces gojenia się skóry. Rana może w tym czasie też lekko swędzieć – absolutnie nie należy jej drapać, ani tym bardziej zdrapywać naskórka lub strupów. Przez pierwszy miesiąc powinniśmy unikać też basenów, saun, solariów, siłowni i innych miejsc, w których łatwo o zakażenie gojącej się rany. Ograniczmy też długie kąpiele i opalanie się. Warto zapamiętać, że długiej ekspozycji na słońce nie lubią też starsze tatuaże (ich kolory wyraźnie blakną). Dlatego w lecie należy zabezpieczać je kremem z wysokim filtrem UV.